Κύπελλο Ελλάδας Γυναικών: Παραλίγο την μεγάλη έκπληξη η ΑΕΝΚ

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου γυναικών άγγιξε η ομάδα της ΑΕΝΚ που έχασε στις λεπτομέρειες απ’ τον περσινό φιναλίστ του θεσμού Πρωτέα Βούλας για την πρώτη φάση της διοργάνωσης με 47-40 και αποκλείστηκε.

Στο πρώτο δεκάλεπτο τα κορίτσια του κ. Θέμελη μπήκαν αγχωμένα στο παρκέ με αποτέλεσμα να κλείσει η πρώτη περίοδος με 12-22 για τον Πρωτέα Βούλας. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η άμυνα της ΑΕΝΚ «τσάκιζε κόκαλα» και με ένα επιμέρους 16-2 σκορ προηγήθηκε με 28-24 στο ημίχρονο, δείχνοντας πως μόνο εύκολη «λεία» δεν αποτελούσε για το μεγάλο φαβορί.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι ομάδες δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις επιθετικά και η ΑΕΝΚ κράτησε το προβάδισμα (35-33).

Στην τελευταία περίοδο μίλησε η εμπειρία του Πρωτέα Βούλας, καθώς και η ΑΕΝΚ έμεινε από δυνάμεις και από λύσεις, με αποτέλεσμα οι περσινές φιναλίστ να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με 40-47.

Δεκάλεπτα: 12-22, 28-24, 35-33, 40-47

Διαιτητές : Καλογερόπουλος , Φραγγούλη

Α.Ε.Ν.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Θέμελης): Γεωργούση 6, Μαύρου 5, Αλεξανδρή 6, Σωτηρίου 2, Κασνέστη 9 (1), Τσιαδή 2, Ανδρουλάκη 10, Πετράκη

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Δάγλας): Δασκαλοπούλου 4, Μαγαλιού 12(1), Μπαρμπερίδου 8(2), Μανώλη 2, Νικολοπούλου 5, Στυλιαρά 4, Βλάχου 4, Τετενέ 8

This entry was posted in Παλμός των Σπορ. Bookmark the permalink.