Εντυπωσιακή πρεμιέρα για ΑΕΝΚ

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα της Α2 μπάσκετ ανδρών η ΑΕΝΚ και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο επικρατώντας στην έδρα της με 83-59 της Αγίας Παρακευής. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου επέβαλλαν τον ρυθμό τους απ’ το πρώτο λεπτό του αγώνα και έδειξαν απ’ την 1η αγωνιστική ότι δικαίως έχουν τον τίτλο του φαβορί για την άνοδο στην Α1.

Ο αγώνας εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο με τους παίκτες της ΑΕΝΚ να παίζουν επιθετική άμυνα απ’ την αρχή του αγώνα με αποτέλεσμα να υποχρεώσουν την αντίπαλη ομάδα σε πολλά λάθη και να ανοίξουν τον ρυθμό. Μάλιστα με τη λήξη του ημιχρόνου η διαφορά έφτασε στο +21 (47-26). Το δεύτερο ημίχρονο ήταν απλά τυπική διαδικασία με τον κ. Παπαθεοδώρου να δοκιμάζει σχήματα και να δίνει σε όλους τους παίκτες του χρόνο συμμετοχής. Κορυφαίος για τους νικητές ο Καράμπουλας με 21 πόντους και οι Ψαθάς και Μοσχοβίτης με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα.

AENK-ΚΑΠ 83-59
Διαιτητές: Τσώνος Β-Θεωνάς-Καραβίτης
Δεκάλεπτα: 27-13, 47-26, 66-47, 83-59
Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Σακελλαρίου 4, Μοσχοβίτης 12 (2τρ., 7 ασ.), Κακαριάς 2, Διαμαντόπουλος 6 (2), Καράμπουλας 21 (3), Μενουδάκος 5 (1), Σιούτης 7 (1), Ψαθάς 14, Μουρίκης, Πετροδημόπουλος 8, Τζιάλας 4.
ΚΑΠ (Χατζηπανηγύρης): Σβερκούνος 7 (1), Σίννης, Τσιάκας 14 (2), Ζερβός 2, Μαναβόπουλος 9, Μάτος 3, Κουρής 3, Βαρδαβάς 10, Ψυλέας 11