Αποκλείστηκε από τον Ολυμπιακό ο ΖΑΟΝ Κηφισιάς

ZAON-OLYMPIACOSΤην ήττα με 3-0 σετ  και τον αποκλεισμό από την επόμενη φάση του κυπέλλου βόλεϊ γυναικών γνώρισε από τον Ολυμπιακό η ομάδα του ΖΑΟΝ Κηφισιάς. Η εμφάνιση των κοριτσιών του ΖΑΟΝ ήταν αξιοπρεπής, παρά την διαφορά δυναμικότητας αλλά και το όνομα του αντιπάλου.

Οι παίκτριες του Ζόραν Κόβατσιτς στο πρώτο σετ δεν απέδωσαν σύμφωνα με τις δυνατότητες τους και ηττήθηκαν με 12-25. Στο δεύτερο σετ  η ομάδα της Κηφισιάς «κοίταξε στα μάτια» τον Ολυμπιακό. Μάλιστα μέχρι τα μέσα του σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν (13-13). Σε εκείνο το σημείο η εμπειρία των παικτριών του Ολυμπιακού ήταν αυτή που έκανε τη διαφορά και έτσι οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν με 20-25.

Στο τρίτο σετ οι παίκτριες του Ολυμπιακού δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στις γηπεδούχες και έφτασαν στην τελική επικράτηση με 15-25.

Το παιχνίδι ήταν μία εξαιρετική ευκαιρία για τον ΖΑΟΝ να αντιμετωπίσει μία ομάδα ιδιαίτερα υψηλού επιπέδου, που αγωνίζεται στην Α1 κατηγορία, εκεί άλλωστε που είναι και η φυσική θέση της ιστορικής ομάδας της Κηφισιάς.

Ο προπονητής του ΖΑΟΝ μιλώντας στη ηλεκτρονική σελίδα του ΖΑΟΝ προχώρησε στις ακόλουθες δηλώσεις: «Ηταν ένα παιχνίδι εμπειρία για την ομάδα μου, αποδείχθηκε ότι ακόμη δεν μπορούμε να ανταποκριθούμε σε δύσκολες επιθετικές συνθήκες.  Η αντίπαλη ομάδα πα΄λευε μέχρι το τέλος τον πόντο και είναι σαφώς πιο έμπειρη και αποτελείται από πολύ καλές παίκτριες.  Έπαιξε σημαντικό ρόλο στο παιχνίδι ο αυτοσχεδιασμός μερικών παικτριών του Ολυμπιακού με όνομα στο χώρο του βόλλεϋ.

Την επόμενη Κυριακή έχουμε να δώσουμε το πιο σημαντικό παιχνίδι της ομάδας μας για τη φετινή σεζόν και στις επόμενες μέρες θα προσπαθήσουμε να προετοιμαστούμε πολύ καλά και ο σημερινός αγώνας απέναντι στον Ολυμπιακό ήταν ένα πολύ καλό τεστ, ώστε να δούμε πιθανά λάθη και να τα διορθώσουμε ενόψει του κυριακάτικου ματς».

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.