Επικράτησε με 4-3 στα πέναλτι του Αιγάλεω

KypelloΚυπελλούχος Αθήνας η Κηφισιά

Το κύπελλο της ΕΠΣΑ κατέκτησε η ομάδα της Κηφισιάς η οποία επικράτησε με 4-3 του Αιγάλεω. Το παιχνίδι «έσπασε καρδιές» καθώς ήταν συγκλονιστικό σε εξέλιξη και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων που βρέθηκαν στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικά και δεν απέδωσαν σύμφωνα με τις πραγματικές δυνατότητες. Οι φάσεις μπροστά από τις δύο περιοχές ήταν περιορισμένες.

Στο δεύτερο ημίχρονο το οι παίκτες του Αιγάλεω μπήκαν πιο δυνατά και κατάφεραν να προηγηθούν με τέρμα του Δουκάκη λίγο πριν την συμπλήρωση του μίας ώρας παιχνιδιού.

Οι παίκτες της Κηφισιάς ανέβασαν την απόδοσή τους και δημιούργησαν ευκαιρίες. Η ισοφάριση ήρθε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα με πέναλτι του Βερμπη, που οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί στο 119’ το Σίτι είχε μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη, αλλά η κεφαλιά του Στριμένου λίγο έξω από την μικρή περιοχή πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα της Κηφισιάς. Ο τελικός οδηγήθηκε στα πέναλτι και εκεί οι παίκτες της Κηφισιάς ήταν πιο ψύχραιμοι και με σκορ 4-3 κατέκτησαν το κύπελλο.

Οι συνθέσεις:

Αιγάλεω (Λουτσιάνο Ντε Σόουζα): Κουρεπίνης, Ταμπάκης, Κουτσοδήμος, Παπουτσής, Στριμμένος, Κουμπούλης, Τζανετάκος, Δουκάκης, Πολυκρέτης, Τουρνάς, Μακρής

Κηφισιά (Θωμάς Γράφας): Κόλλιας, Καραμπάς, Εσλερ, Τεγούσης, Στασινός, Κορακάκης, Χίσο, Ντούμος, Γκουτσούλας, Κάρος, Βέρμπης

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.