Παλικαρίσια νίκη για ΑΕΝΚ

Τα εύκολα δύσκολα πήγε να κάνει η ΑΕΝΚ στο Λαύριο, όπου επιβλήθηκε τελικά τη ομώνυμης ομάδας με 70-74, παρότι σε όλο το παιχνίδι είχε τον πλήρη έλεγχο και προηγήθηκε ακόμα και με 12 πόντους διαφορά. Πλέον η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου παραμένει σε τροχιά ανόδου στην Α1, την οποία θα εξασφαλίσει αν την επόμενη αγωνιστική που είναι και η τελευταία καταφέρει να νικήσει τον Φιλαθλητικό στο κλειστό της Νέας Κηφισιάς.

Όσον αφορά το ματ με το Λαύριο η ΑΕΝΚ πήρε από νωρί το προβάδισμα και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (15-22).Οι γηπεδούχοι που ήταν πολύ μαχητικοί πλησίασαν στο -3 (25-28) στο 15′, όμως μετά το ταιμ αουτ που πήρε ο Παπαθεοδώρου οι παίκτες έπειξαν καταπληκτική άμυνα και με ένα σερί 4-13 προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 29-41.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι παίκτες της ΑΕΝΚ μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν το ματς και με καλή άμυνα, αλλά και σωστές επιλογές στην επίθεση η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +16 (33-49). Κάπου εκεί όμως, λίγο ότι οι παίκτες τη ΑΕΝΚ νόμιζαν ότι τελείωσαν το ματς, λίγο η έδρα και λίγο τα σφυρίγματα των διαιτητών έβαλαν ξανά το Λαύριο στο ματς . Στο 37′ οι γηπεδούχοι μείωσαν στους τρεις πόντους (64-67) και όλα άρχισαν να θυμίζουν την ήττα απ’ τα Τρίκαλα.

Φτάνοντας στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο πρώτος σκόρερ της Νέας Κηφισιάς φέτος, Βαγγέλης Καράμπουλας, πήρε την ομάδα στην πλάτη του και στα τελευταία δευτερόλεπτα, εκεί που η μπάλα “έκαιγε”, με 2/2 βολές στα 7.8” πριν από την λήξη έκανε το 68-72, για να μειώσει ο Γιαννακόπουλος στα 4.3” πριν την λήξη, μειώνοντας σε 70-72 για το Λαύριο.

Ο Καράμπουλας, όμως, και πάλι με δύο βολές στο τέλος διαμόρφωσε το 70-74, με τους φίλους της Κηφισιάς να πανηγυρίζουν μια σπουδαίας σημασίας νίκη, που δίνει παράταση ζωής στα όνειρα τους για άνοδο της αγαπημένης τους ομάδα στα σαλόνια της Α1, με ενδεχόμενη νίκη στο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής κόντρα στον Φιλαθλητικό.

Διαιτητές: Καλδίρης-Ανδρικόπουλος-Σκούτας

Δεκάλεπτα: 15-22, 29-41, 45-56, 70-74

Λαύριο  (Σερέλης): Δελίδης, Μαρκομιχάλης, Παγώνης 4, Τσίρος 5 (1), Κακιούζης 10, Γιαννακόπουλος 18 (1), Λυμπερόπουλος 5 (1), Περράκης 8, Ψωμαδέρης 3 (1), Πασχάλης 17 (1).

Ν. Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Νικητάκης 3 (1), Σακελλαρίου, Μοσχοβίτης 12 (1), Καράμπουλας 28 (10/12 βολ. – 9/13 διπ) Μενουδάκος 3 (1), Σιούτης 3 (1), Ψαθάς  14 (1 τρ., 9 ρ.,3 κοψ.), Πετροδημόπουλος 8, Τζιάλλας 3.

This entry was posted in Παλμός των Σπορ. Bookmark the permalink.