ΚΥΚΛΟΙ ΔΙΑΛΕΞΕΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ

Αρχίζουν οι ΚΥΚΛΟΙ ΔΙΑΛΕΞΕΩΝ του ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΄΄ ΝΙΚΟΣ ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ΄΄ του Ν.Π.Δ.Δ.΄΄ Δημήτριος Βικέλας ΄΄ του ΔΗΜΟΥ ΚΗΦΙΣΙΑΣ, την Τετάρτη 8 Οκτωβρίου 2014 στην ΕΠΑΥΛΗ ΔΡΟΣΙΝΗ.

 

ΚΥΚΛΟΙ ΔΙΑΛΕΞΕΩΝ
ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ “ΝΙΚΟΣ ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ”

 

ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ – ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ – ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ 2014

 

ΕΠΑΥΛΗ «ΔΡΟΣΙΝΗ»

(Βιβλιοθήκη Δήμου Κηφισιάς, Αγ. Θεοδώρων & Δ. Κυριακού)

 

  

 

ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ

 

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 8 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

 

Δημήτρης Σιακαντάρης, Ψυχαναλυτής, Δρ. Παντείου Παν/μίου

«Ψυχικό περισκόπιο»

5.30 μ.μ.- 7 μ.μ.

 

Ελένη Τεγοπούλου, Ιστορικός Τέχνης

«Μια προσέγγιση της Ορέστειας του Αισχύλου μέσα από αρχαία ελληνικά αγγεία»

7 μ.μ.- 8.30 μ.μ.

 

 

ΠΕΜΠΤΗ 9 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

 

Λία Βαλάτα -Τσιάμα, Φιλόλογος- Ερευνήτρια, M.A. Παν. Indianapolis

«Λέσχη Ανάγνωσης»

11 π.μ.- 1.30 μ.μ.

 

Σπύρος Μοσχονάς, Καθηγητής Φιλοσοφίας

«Σύγχρονη Φιλοσοφία κατά τον 20ο αιώνα»

«Η φιλοσοφία της ζωής του Ανρύ Μπερκσόν»

5.30 μ.μ. – 7 μ.μ.

 

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 10 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

 

Βλάσης Αγτζίδης, Ιστορικός

«Μαθήματα Σύγχρονης Ιστορίας»

Ομιλητές:

Βλάσης Αγτζίδης, «Περιγράφοντας τους άξονες του Σεμιναρίου»
Μάριος Ευρυβιάδης,
«Η γεωστρατηγική σημασία της Μεσογείου και
της Μέσης Ανατολής μεταπολεμικά» 

6 μ.μ.- 8 μ.μ

  

ΤΕΤΑΡΤΗ 15 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

 

Λένα Μανούσου, Αρχαιολόγος

«Αρχαιολογικές διαδρομές»

«Γη Μακεδονίς, στο Φως των Αιώνων»

7μ.μ. – 8.30 μ.μ.

 

ΠΕΜΠΤΗ 16 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

 

Νικολίτσα Γεωργοπούλου- Λιαντίνη, Καθηγήτρια Παν. Αθηνών

«Εισαγωγικά μαθήματα στη Φιλοσοφία»

5.30 μ.μ.- 7 μ.μ.

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 22 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

 

Δημήτρης Σιακαντάρης, Ψυχαναλυτής, Δρ. Παντείου Παν/μίου

«Ψυχικό περισκόπιο»

5.30 μ.μ.- 7 μ.μ.

 

Ελένη Τεγοπούλου, Ιστορικός Τέχνης

«Μια προσέγγιση της Ορέστειας του Αισχύλου μέσα από αρχαία ελληνικά αγγεία»

7 μ.μ.- 8.30 μ.μ.

 

ΠΕΜΠΤΗ 23 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

 

Λία Βαλάτα -Τσιάμα, Φιλόλογος- Ερευνήτρια, M.A. Παν. Indianapolis

«Λέσχη Ανάγνωσης»

11 π.μ.- 1.30 μ.μ.

 

Σπύρος Μοσχονάς, Καθηγητής Φιλοσοφίας

«Σύγχρονη Φιλοσοφία κατά τον 20ο αιώνα»

«Αναλυτική Φιλοσοφία του Μπέρναρντ Ράσελ»

5.30 μ.μ. – 7 μ.μ.

 

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 24 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

 

Βλάσης Αγτζίδης, Ιστορικός

«Μαθήματα Σύγχρονης Ιστορίας»

Ομιλήτρια:

Άννα Φαλτάιτς, «Η Μικρασιατική Εκστρατεία και Καταστροφή μέσα από τις
σημειώσεις και τα άρθρα του δημοσιογράφου Κ. Φαλτάιτς»

6 μ.μ.- 8 μ.μ.

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 29 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

 

Νινέττα Δυοβουνιώτου, Κλινικός ΨυχολόγοςΨυχοθεραπεύτρια ομάδας, ζευγαριού, οικογένειας.

«Άγχος: Μηχανισμοί που το επιτείνουν & τεχνικές διαχείρισης αυτού».

Α’ Μέρος

 

6 μ.μ.- 8 μ.μ.

 

 

ΠΕΜΠΤΗ 30 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

 

Λία Βαλάτα -Τσιάμα, Φιλόλογος- Ερευνήτρια, M.A. Παν. Indianapolis

«Προσωπικότητες της Κηφισιάς»

«Εμμανουήλ και Βιργινία Μπενάκη»

6.00μ.μ. – 7.30 μ.μ.

 

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 31 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

 

Πάνος Ραυτόπουλος, Αρχιτέκτων ΕΜΠ

«Ιστορία κι Αρχιτεκτονική στην Ελλάδα και τον κόσμο»

  «Ο ευεργέτης Ανδρέας Συγγρός, η εξοχική του έπαυλη και το ομώνυμο δασόκτημα»

6:30 μ.μ.- 8:00 μ.μ.

  

ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ

  

ΤΕΤΑΡΤΗ 5 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

 

Δημήτρης Σιακαντάρης, Ψυχαναλυτής, Δρ. Παντείου Παν/μίου

«Ψυχικό περισκόπιο»

5.30 μ.μ.- 7 μ.μ.

 

Ελένη Τεγοπούλου, Ιστορικός Τέχνης

«Μια προσέγγιση της Ορέστειας του Αισχύλου μέσα από αρχαία ελληνικά αγγεία»  

7 μ.μ.- 8.30 μ.μ.

 

ΠΕΜΠΤΗ 6 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

 

Λία Βαλάτα -Τσιάμα, Φιλόλογος- Ερευνήτρια, M.A. Παν. Indianapolis

«Λέσχη Ανάγνωσης»

11 π.μ.- 1.30 μ.μ.

 

Σπύρος Μοσχονάς, Καθηγητής Φιλοσοφίας

«Σύγχρονη Φιλοσοφία κατά τον 20ο αιώνα»

«Αναλυτική Φιλοσοφία του Βίγκεν Στάιν»

5.30 μ.μ. – 7 μ.μ.

 

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 7 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

 

Βλάσης Αγτζίδης, Ιστορικός

«Μαθήματα Σύγχρονης Ιστορίας»

Ομιλητής:

Νίκος Ουζούνογλου, «Η μεθοδολογία ενός ακραίου εθνικισμού» με   αφορμή την έκδοση του βιβλίου του Φουάτ Ντουντάρ για την οργάνωση
των εθνικών εκκαθαρίσεων από τους Νεότουρκους.

6 μ.μ.- 8 μ.μ.

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 12 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

 

Λένα Μανούσου, Αρχαιολόγος

«Αρχαιολογικές διαδρομές»

«Γη Μακεδονίς, στο Φως των Αιώνων»

7μ.μ. – 8.30 μ.μ.

 

ΠΕΜΠΤΗ 13 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

 

Νικολίτσα Γεωργοπούλου- Λιαντίνη, Καθηγήτρια Παν. Αθηνών

«Εισαγωγικά μαθήματα στη Φιλοσοφία»

5.30 μ.μ.- 7 μ.μ.

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 19 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

 

Δημήτρης Σιακαντάρης, Ψυχαναλυτής, Δρ. Παντείου Παν/μίου

«Ψυχικό περισκόπιο»

5.30 μ.μ.- 7 μ.μ.

 

Ελένη Τεγοπούλου, Ιστορικός Τέχνης

«Η ελληνική τέχνη στο παλαιό Μουσείο του Βερολίνου»

7 μ.μ.- 8.30 μ.μ.

 

ΠΕΜΠΤΗ 20 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

 

Λία Βαλάτα -Τσιάμα, Φιλόλογος- Ερευνήτρια, M.A. Παν. Indianapolis

«Λέσχη Ανάγνωσης»

11 π.μ.- 1.30 μ.μ.

Σπύρος Μοσχονάς, Καθηγητής Φιλοσοφίας

«Σύγχρονη Φιλοσοφία κατά τον 20ο αιώνα»

«Αναλυτική Φιλοσοφία του Βίγκεν Στάιν»

5.30 μ.μ. – 7 μ.μ.

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 21 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

 

Βλάσης Αγτζίδης, Ιστορικός

«Μαθήματα Σύγχρονης Ιστορίας»

Ομιλήτρια:

Λία Βαλάτα-Τσιάμα, «Η Κηφισιά ως τόπος εγκατάστασης των προσφύγων
του πρώτου διωγμού στη Μικρά Ασία (1914-1918)»

6 μ.μ.- 8 μ.μ.

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 26 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

 

Νινέττα Δυοβουνιώτου, Κλινικός ΨυχολόγοςΨυχοθεραπεύτρια ομάδας, ζευγαριού, οικογένειας.

«Άγχος: Μηχανισμοί που το επιτείνουν & τεχνικές διαχείρισης αυτού».

Β΄Μέρος

 

6 μ.μ.- 8 μ.μ.

 

ΠΕΜΠΤΗ 27 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

 

Λία Βαλάτα -Τσιάμα, Φιλόλογος- Ερευνήτρια, M.A. Παν. Indianapolis

«Προσωπικότητες της Κηφισιάς»

Ομιλητής: Λίνος Μπενάκης, καθηγητής παν/μου, επίσημος συνεργάτης του Φιλοσοφικού Αρχείου Ακαδημίας Αθηνών.

«Παναγιώτης Κανελόπουλος κριτική επισκόπηση της νεοελληνικής πνευματικής ζωής»

 

6.00μ.μ. – 7.30 μ.μ.

 

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 28 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

 

Πάνος Ραυτόπουλος, Αρχιτέκτων ΕΜΠ

«Ιστορία και Αρχιτεκτονική στην Ελλάδα και τον κόσμο»

«Περιπλάνηση σε παλιά σπίτια και κήπους της Κηφισιάς

6:30 μ.μ.- 8:00 μ.μ.

ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ

  

ΤΕΤΑΡΤΗ 3 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

 

Δημήτρης Σιακαντάρης, Ψυχαναλυτής, Δρ. Παντείου Παν/μίου

«Ψυχικό περισκόπιο»

5.30 μ.μ.- 7 μ.μ.

 

Ελένη Τεγοπούλου, Ιστορικός Τέχνης

«Η ελληνική τέχνη στο παλαιό Μουσείο του Βερολίνου»

7 μ.μ.- 8.30 μ.μ.

 

ΠΕΜΠΤΗ 4 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

 

Λία Βαλάτα -Τσιάμα, Φιλόλογος- Ερευνήτρια, M.A. Παν. Indianapolis

«Λέσχη Ανάγνωσης»

11 π.μ.- 1.30 μ.μ.

 

Σπύρος Μοσχονάς, Καθηγητής Φιλοσοφίας

«Σύγχρονη Φιλοσοφία κατά τον 20ο αιώνα»

«Η Φιλοσοφία του Καρλ Μαρξ»

5.30 μ.μ. – 7 μ.μ.

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 5 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

 

Βλάσης Αγτζίδης, Ιστορικός

«Μαθήματα Σύγχρονης Ιστορίας»

Ομιλήτρια:

Χρύσα Κουσελά, «Η παρουσίαση της Μικρασιατικής Καταστροφής μέσα από
τον κινηματογράφο. Κάποιες πρώτες σκέψεις…»

6 μ.μ.- 8 μ.μ.

  

ΤΕΤΑΡΤΗ 10 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

 

Λένα Μανούσου, Αρχαιολόγος

«Αρχαιολογικές διαδρομές»

«Γη Μακεδονίς, στο Φως των Αιώνων»

7μ.μ. – 8.30 μ.μ.

 

 

ΠΕΜΠΤΗ 11 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

 

Νικολίτσα Γεωργοπούλου- Λιαντίνη, Καθηγήτρια Παν. Αθηνών

«Εισαγωγικά μαθήματα στη Φιλοσοφία»

5.30 μ.μ.- 7 μ.μ.

 

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 17 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

 

Δημήτρης Σιακαντάρης, Ψυχαναλυτής, Δρ. Παντείου Παν/μίου

«Ψυχικό περισκόπιο»

5.30 μ.μ.- 7 μ.μ.

 

Ελένη Τεγοπούλου, Ιστορικός Τέχνης

«Η ελληνική τέχνη στο παλαιό Μουσείο του Βερολίνου»

 

7 μ.μ.- 8.30 μ.μ.

 

 

ΠΕΜΠΤΗ 18 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

 

Λία Βαλάτα -Τσιάμα, Φιλόλογος- Ερευνήτρια, M.A. Παν. Indianapolis

«Λέσχη Ανάγνωσης»

11 π.μ.- 1.00 μ.μ.

 

Σπύρος Μοσχονάς, Καθηγητής Φιλοσοφίας

«Σύγχρονη Φιλοσοφία κατά τον 20ο αιώνα»

«Η Φιλοσοφία του Καρλ Μαρξ»

 

5.30 μ.μ. – 7 μ.μ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 19 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

Βλάσης Αγτζίδης, Ιστορικός

«Μαθήματα Σύγχρονης Ιστορίας»

Ομιλητής:

Νάσος Παπαϊωάννου, «Η Εθνική Πολιτοφυλακή και η δράση της στις
συνοικίες της Αθήνας». Αφιέρωμα στα Δεκεμβριανά του 1944.

6 μ.μ.- 8 μ.μ.

 

Επιμέλεια:

 

Μαρία – Χριστίνα Τσιάμα

Δημοτική Σύμβουλος, Εντεταλμένη για την εποπτεία

του Ελεύθερου Πανεπιστημίου του Δήμου Κηφισιάς

«Νικόλαος Αντωνόπουλος»

& Υπεύθυνη Μουσειακής Πολιτικής

ΤΕΛΟΣ ΤΡΙΜΗΝΟΥ – ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s